Aktualnościaktualności pasekImprezy

Relacja z Dni Otwartych ECDL

Dnia 19 marca 2019 roku odbyły się pierwsze Dni Otwarte ECDL na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej. Centrum Egzaminacyjne na WZiE PG istnieje od maja 2018 roku.

Stoisko odwiedzili licznie studenci WZiE kierunków Analityka Gospodarcza oraz Zarządzanie Inżynierskie. Pojawiła się także grupa studentów kierunku międzywydziałowego (z WETI) Inżynieria Danych.

Obsługę stoiska zapewnili studenci Aleksander Ceplin i Bartosz Lebionko z semestru 6 kierunku Analityka Gospodarcza. Informacje o idei ECDL przekazywały dr Anna Baj-Rogowska i dr inż. Anna Maria Trzaskowska (Koordynator Centrum Egzaminacyjnego) z Katedry Zastosowań Informatyki w Zarządzaniu.

W ramach Dni odbył się też quiz z wiedzy informatycznej do którego przystąpiło 10 śmiałków. Nagrodą były darmowe vouchery na egzamin ECDL. Trójka finalistów otrzymała tym samym możliwość zdawania egzaminów. Pozostali uczestnicy dostali nagrody pocieszenia w formie materiałów promocyjnych ECDL.

W czasie Dni Otwartych Piotr Szukiewicz wygłosił wykład pt. „Okiem praktyka bezpieczeństwa IT, czyli o jasnej i ciemnej stronie mocy Internetu”. Była to przeplatana prelekcja i studium przypadku, opisująca wpływ technologii i motywy działania cyberprzestępców. Poruszyła ważny fakt iż, informatyk współpracujący z sądem zawsze jest krok z tyłu, a specjalista od bezpieczeństwa powinien być zawsze o krok do przodu oraz opis najnowszych trendów i zagadnień z zakresu bezpieczeństwa IT, zarówno od strony atakującego systemy informatyczne jak i jego obrońcy. Kol. Piotr Szukiewicz zawodowo zajmuje się informatyką sądową, analizami bezpieczeństwa sieci informatycznych, systemów baz danych oraz finansowo-księgowych. Jest propagatorem wiedzy i prelegentem zagadnień dot. bezpieczeństwa informatycznego.

W dniu 21 marca 2019 w certyfikowanym Laboratorium ECDL nr 1916 odbyły się egzaminy ECDL. Przystąpiło do nich pięciu studentów WZiE (wszyscy zdawali egzamin ADVANCED 2 – zaawansowane arkusze kalkulacyjne) oraz dwóch uczniów SP nr 19 w Gdańsku (egzamin BASE 1 – podstawy pracy z komputerem).