Zaproszenie – zwiedzanie statku Oceania 22.11.2022

Koleżanki i Koledzy, Sympatycy Oddziału Pomorskiego PTI,

Oceania to statek naukowo-badawczy służący polskim oceanografom od ponad 35 lat. Charakter statku jest unikalny ze względu na nietypowy jak dla statku badawczego napęd. Oceania jest trójmasztowcem o ożaglowaniu skośnym (pow. 280m²), a jednocześnie jest pływającym laboratorium realizującym projekty badawcze z dziedziny fizyki, chemii, biologii i ekologii morza. Armatorem Oceanii jest Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk.

Oceania czeka na Ciebie 🙂

W najbliższych dniach Oceania będzie cumowała przy nabrzeżu w Nowym Porcie w Gdańsku. Nie zdarza się to często, ponieważ ok. 230-250 dni w roku spędza na morzu wykonując m.in. ekspedycję badawczą na morza północne i Spitsbergen (czerwiec-sierpień) oraz kilkanaście rejsów bałtyckich. Statek wyposażony jest w niezliczoną liczbę anten, umożliwiających niemal nieprzerwaną łączność z ośrodkami badawczymi na lądzie, laboratorium komputerowe oraz specjalizowane oprogramowanie. Również tu jest obecna informatyka, bez której badania w dniu dzisiejszym nie byłyby możliwe.

Zapraszamy do zwiedzenia tego unikatowego statku członków Polskiego Towarzystwa Informatycznego oraz jego sympatyków w dniu 22 listopada 2022 (wtorek), o godz. 17:00. Kol. Marcin Wichorowski, członek Oddziału Pomorskiego PTI i jednocześnie pracownik Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk oprowadzi nas i wtajemniczy w szczegóły prowadzonych badań oraz rozwiązań informatycznych i telekomunikacyjnych zastosowanych na statku. Spotkanie na statku potrwa ok. 1,5 godz.

Miejsce spotkania: https://goo.gl/maps/aNLPMbsDF3KiG7ky7

Po spotkaniu zapraszamy na ciepły poczęstunek do pobliskiej restauracji. Miejsce (pieszo ok. 10 min.): https://goo.gl/maps/rHYwjjNdL2XUq2Mx7

Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa w zwiedzaniu statku i spotkaniu w restauracji do dnia 18/11/2022 uzupełniając ankietę dostępną tutaj: https://www.webankieta.pl/ankieta/844234/formularz-zgloszeniowy.html.

Pozdrawiam Was,
Tadeusz Kifner
Prezes Oddziału Pomorskiego PTI
www.pti.gda.pl