Finał Konkursu TIK?-TAK! w Regionalnym Centrum Infrormatycznym w Olsztynie

Dnia 25 czerwca 2012 Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie był gospodarzem zakończenia Ogólnopolskiego Konkursu Informatycznego TIK?-TAK! z informatyki i wiedzy o Internecie oraz nowych technologiach. W tym roku w Konkursie uczestniczyły 794 szkoły podstawowe,gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne oraz ponad 22,5 tysiąca uczniów. Na tym tle udział szkół i uczniów z województwa warmińsko-mazurskiego wyglądał następująco: 17 szkół, co dało 13 miejsce w Polsce oraz 1129 uczniów, co dało 6 miejsce w skali całego kraju. Finał konkursu odbył się w dniu 17 maja 2012 w Warszawie w trakcie obchodów Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego. Wyniki uczniów z Warmii i Mazur były imponujące.
Na poziomie podstawowym:

  • II miejsce w Polsce zajął Michał Makowski ze szkoły Podstawowej nr 29 w Olsztynie

Na poziomie ponadgimnazjalym:

  • I miejsce w Polsce zajął Paweł Srokosz
  • V miejsce w Polsce zajął Jakub Daliga
  • VI miejsce w Polsce zajął Maciej Mazan
  • IX miejsce w Polsce zajął Piotr Storożenko
  • wyróżnienie dla Piotra Bereznowskiego

Wszyscy uczniowie z IV Liceum Ogólnokształącego w Olsztynie.

 

Zakończenie regionalne konkursu organizowane było dla szkół biorących udział w konkursie TIK?-TAK!, które uzyskały w regionie największą ilość punktów oraz uczniów, którzy uzyskali najlepsze rezultaty.
Na poziomie ponadgimnazjalnym były to szkoły:

  • IV Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej Curie w Olsztynie z opiekunem Magdą Burakowską
  • Zespół Szkól nr 5 im. K. Brzostowskiego w Ełku z opiekunem Tadeuszem Kaletą
  • Zespól Szkół nr 3 w Ełku z opiekunem Bogumiłą Przyborowską
  • Zespół Szkół Zawodowych CKU w Ornecie z opiekunem Jackiem Sochackim

Na poziomie gimnazjalnym:

  • Gimnazjum nr 4 w Olsztynie z opiekunem Magdą Burakowską
  • Gimnazjum nr 1 im. Ziemi Warmińskiej w Barczewie z opiekunem Tomaszem Sarwińskim

Na poziomie szkół podstawowych:

  • Szkoła Podstawowa nr 29 w Olsztynie z opiekunem Joanną Bondaryk
  • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Nowowiejskiego w Kętrzynie z opiekunem Andrzejem Kliszewiczem
  • Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Giżycku z opiekunem Danielem Grzybem
  • Szkoła Podstawowa w Pieniężnie z opiekunem Kazimierzem Kizińskim

 

Uroczystość była organizowana i prowadzona przez Koordynatora Regionalnego ECDL w Olsztynie, panią Hannę Pikus. Wyróżnienia uczniom i opiekunom wręczała pani dr Halina Tańska, Dziekan ds. Rozwoju Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, a jednocześnie zastępca prezesa Koła Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Pomorskiego Polskiego Towarzystwa Informatycznego, działającego od 2011 na Warmii i Mazurach. Wyróżnieni uczniowie dostali podarunki od organizatora konkursu-gry TIK?-TAK!, Polskiego Biura ECDL przy Polskim Towarzystwie Informatycznym oraz od sponsorów. Koordynator Regionalny ECDL złożył serdeczne podziękowania za konstruktywną współpracę z Wydziałem Matematyki i Informatyki. Miłym akcentem było przekazanie podziękowań Dyrektora IV Liceum Ogólnokształcącego, pana Lecha Przybylskiego za inicjatywę współpracy Wydziału Matematyki i Informatyki oraz działań Koordynatora Regionalnego ECDL z IV Liceum Ogólnokształcącym w Olsztynie w dziedzinie rozwijania zainteresowań umiejętności informatycznych wśród uczniów poprzez organizację otwartych warsztatów informatycznych dla młodzieży klas ponadgimnazjalnych.

Po uroczystości wręczenia wyróżnień młodzież wraz z opiekunami została zaproszona do zwiedzania budynku Regionalnego Centrum Informatycznego. Dla uczniów zostały otwarte Laboratoria komputerowe, w których można było zobaczyć interesujące zastosowania zdobywanych przez uczniów umiejętności informatycznych. W nowo otwartym Laboratorium Robotyki został zaprezentowany pokaz robotów przez dr Piotra Artiemjewa. Na pokazie uczniowie zobaczyli działanie pokazowych algorytmów sterujących robotami na wyznaczonym placu boiska. Można było zobaczyć zastosowanie algorytmów, pozwalających robotom rozpoznawanie środowiska i podążanie za wyznaczonym celem. Na pokazie robot posłusznie podążał za czerwoną piłeczką. Największe zainteresowanie wzbudził robot humanoidalny, który pokazał swoje wyczyny akrobatyczne i ćwiczenia równowagi sterowane specjalnymi algorytmami. Roboty wzbudziły duże zainteresowanie wśród uczniów.

Uczniom gratulujemy. Opiekunom składamy serdecznie podziękowania za współpracę.
Hanna Pikus
Koordynator Regionalny ECDL

Więcej informacji na stronie Koordynatora Regionalnego ECDL – Region Olsztyn